Antyglobalizacja
Uważni obserwatorzy zmian w warunkach prowadzenia biznesu w Europie mają coraz częściej poważne wątpliwości, czy ekonomiczna integracja Starego Kontynentu będzie rzeczywiście przebiegała tak szybko i harmonijnie, jak spodziewaliśmy się jeszcze niedawno. Po 11 września klimat zmienił się także i w USA, które były niekwestionowanym pionierem i czempionem globalizacji. W marcu 2006 roku republikanie i demokraci wspólnie zablokowali przejęcie zarządzania sześcioma kluczowymi amerykańskimi portami morskimi przez wyspecjalizowaną firmę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Coraz więcej emocji budzi sprawa ustawodawstwa imigracyjnego, mimo że konkurencyjność kilku bardzo ważnych przemysłów (np. rolnictwa, przemysłu odzieżowego i usług) opiera się w USA na niezwykle nisko wynagradzanej pracy nielegalnych imigrantów.
W Europie takich sygnałów jest znacznie więcej. Integracja rynków pracy przebiega z oporami: szczególnie we Francji i w Niemczech budzi gwałtowny opór...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta