Kiedy sądowe orzeczenia stają się wiążące
Tak ważna dla obrotu prawnego kwestia, jak oficjalne stwierdzenie prawomocności orzeczeń sądowych, powinna opierać się na klarownych i niesprzecznych regulacjach prawnych.
Orzeczenia sądów (wyroki lub postanowienia) wchodzą w życie - co do zasady - nie z momentem ich wydania, lecz dopiero po upływie przewidzianego przez prawo czasu wskutek uprawomocnienia się.
Od tej chwili orzeczenie wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również pozostałe sądy, inne organy państwowe oraz administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby (art. 365 § 1 kodeksu postępowania cywilnego; podawane dalej przepisy pochodzą z k.p.c.).
Dlatego walor prawomocności wyroku, zwłaszcza dla stron procesu (powoda - pozwanego), ma kluczowe znaczenie. Wtedy bowiem orzeczenie staje się dla nich źródłem prawa wiążącego w konkretnej sprawie cywilnej, którego efektywne wykonanie zabezpieczone jest przymusem państwowym.
Z urzęduDotyczy to przede wszystkim wyroków zasądzających świadczenia (np. o zapłatę). Niewykonanie dobrowolne takiego orzeczenia (tj. niezapłacenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta