Jaki przetarg na nowych zasadach
Pierwotna wersja projektu zmian ustawy miała jedynie uwzględniać nowe dyrektywy unijne i poprawić kilka nie do końca jasnych przepisów. Rząd Kazimierza Marcinkiewicza postanowił jednak wprowadzić bardziej radykalne zmiany. Uznał bowiem, że przetargi w Polsce zbyt się ślimaczą i czasem nawet o kilka lat opóźniają rozpoczęcie inwestycji.
Drugim ważnym powodem była groźba utraty funduszy unijnych. Polska wykorzystała dopiero niewielką część z tego, co jej przysługuje. Jedną z przyczyn słabej absorpcji są właśnie problemy z przetargami.
Z tych względów rząd dołączył do wcześniejszego projektu autopoprawkę. Już podczas prac w podkomisji sejmowej Urząd Zamówień Publicznych dodał do nowelizacji kolejny nowy element - zmiany w systemie środków ochrony prawnej. Wszystko to razem sprawiło, że prawo zamówień publicznych zasadniczo zmieniło swoją treść.
Nowe progi kwotoweJeśli wartość zamówienia nie przekracza 6 tys. euro, to, tak jak to było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta