W jaki sposób wnosić protesty po zmianie przepisów
Na gruncie obowiązującego dotychczas prawa zamówień publicznych rozgorzał spór dotyczący możliwości złożenia protestu za pośrednictwem telefaksu. W orzecznictwie arbitrażowym i doktrynie zarysowały się dwa przeciwstawne stanowiska.
Zgodnie z pierwszym protestujący, chcąc skutecznie wnieść protest, powinien dostarczyć zamawiającemu pismo zawierające jego treść w terminie 7 dni od chwili powzięcia wiadomości o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia. Artykuł 180 ust. 1 pzp w zakresie formy pisemnej protestu stanowi zatem regulację odrębną w stosunku do art. 27 ust. 1 pzp.
Zwolennicy drugiego stanowiska odrzucali argument o odrębności protestu od innych oświadczeń w rozumieniu art. 27 ust. 1 pzp. Ponadto podnosili, iż forma pisemna czynności protestu, wynikająca z art. 180 ust. 1 oraz art. 9 ust. 1 pzp, została zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych, co wynika z art. 73 § 1 kodeksu cywilnego w związku z art. 14 pzp. Wniesienie zatem protestu za pomocą faksu, mimo iż nieprawidłowe, należy uznać za skuteczne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta