Po co jest aukcja elektroniczna
Znowelizowane przepisy pozwolą zamawiającym na przeprowadzanie swego rodzaju dogrywki pomiędzy wykonawcami, którzy złożyli w postępowaniu ważne, tj. niepodlegające odrzuceniu, oferty. Będzie to wzorem dyrektyw UE aukcja elektroniczna, rozumiana już nie jako tryb udzielania zamówienia (ten będzie teraz nosił nazwę licytacji elektronicznej), ale właśnie jako sposób dokonywania przez zamawiającego oceny ofert złożonych w konkretnym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego (art. 91a - 91c).
Kiedy wolno urządzić dogrywkęRozwiązanie to ma na celu zwiększenie konkurencji między wykonawcami ubiegającymi się o udzielenie zamówienia publicznego, a tym samym otrzymywanie przez zamawiających jeszcze korzystniejszych ofert.
Ustawa uzależnia możliwość zastosowania przez zamawiającego aukcji elektronicznej od wystąpienia kilku przesłanek. Po pierwsze, aukcję elektroniczną można zastosować w postępowaniach prowadzonych tylko w określonych w ustawie trybach, tj. przetargu nieograniczonym, przetargu ograniczonym oraz negocjacjach z ogłoszeniem. Jednak tylko w tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta