Jak bardzo zmieniają się zasady udzielania zamówień publicznych
Nowelizacja prawa zamówień publicznych wprowadza daleko idące zmiany nie tylko w konkretnych przepisach, lecz także w filozofii systemu zamówień w Polsce. Został on radykalnie zliberalizowany, co w założeniu ma przyspieszyć procedury i usprawnić wydawanie publicznych pieniędzy.
Protesty i odwołaniaZasadniczo zmieniła się koncepcja środków ochrony prawnej. Ustawodawca uznał, że dotychczasowy model nie sprawdził się. Przede wszystkim dlatego, że protesty i odwołania potrafiły na wiele miesięcy zablokować wybór wykonawcy.
Z tego powodu Urząd Zamówień Publicznych przygotował, a Sejm przyjął, zmiany przewidujące koncentrację zarówno protestów, jak i odwołań. Wszystko, co da się połączyć, ma być rozstrzygane jednocześnie. Stąd duży nacisk na instytucję przystępowania do postępowań protestacyjnych. Postępowania te przestaną być sporem między zamawiającym a jednym wykonawcą. Będą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani, opowiadając się po jednej ze stron. Jeśli nie przystąpią do protestu, to nie będą mogli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta