Skąd brać pieniądze na lokale socjalne
Gminy mają obowiązek dostarczać mieszkania socjalne dwóm kategoriom osób: swoim najuboższym mieszkańcom oraz eksmitowanym (jeżeli tak orzekł sąd w wyroku eksmisyjnym). Obie kolejki są coraz dłuższe, a mieszkań jak na lekarstwo. W Słupsku na mieszkania socjalne czeka około 2 tys. rodzin, w Krakowie - 3400, w Poznaniu - 2050. W sumie brakuje ponad 100 tys. tego typu lokali.
Gminy muszą też wykładać pieniądze na odszkodowania, o które mają prawo ubiegać się właściciele mieszkań oczekujący na wyprowadzkę lokatora z wyrokiem eksmisyjnym (gdy ma w nim zagwarantowane prawo do lokalu socjalnego).
Tymczasem samorządy budują coraz mniej. W latach 1994 - 1999 oddawały do użytku rocznie3,2 tys. mieszkań komunalnych (w tym socjalnych), potem liczba ta zmalała do 2,1 tys. mieszkań. Często gminy pozyskują lokale socjalne, adaptując różnego rodzaju budynki, m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta