Kościół szuka oparcia
Na progu XXI wieku kumulują się groźne wyzwania, które stanęły przed chrześcijaństwem w poprzednich stuleciach: odejście od Kościoła znacznej części inteligencji w XVIII wieku, dechrystianizacja miast w okresie rewolucji przemysłowej i laicyzująca kultura masowa w społeczeństwie dobrobytu w drugiej połowie wieku XX. Benedykt XVI w swej ostatniej książce o kryzysie kultury (Joseph Ratzinger "Europa Benedykta w kryzysie kultur", Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2005) ukazuje głębokie korzenie tego zjawiska.
Oświecenie, rozwijając kult rozumu, było dzieckiem chrześcijaństwa, jednakże już od czasów odrodzenia - pisze papież - "Europa... rozwinęła naukowy racjonalizm, który doprowadził do jedności geograficznej świata... i rozwinęła kulturę, która w nieznany dotąd dla ludzkości sposób wyklucza Boga z publicznej świadomości... uznając jego istnienie za niemożliwe do udowodnienia i niepewne... a zatem mało ważne dla publicznego życia... Ten racjonalizm często użyteczny... doprowadził do wstrząsu świadomości moralnej... W ten sposób kategoria dobra zanika, jak to jasno wykazał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta