Oskarżyciele publiczni bez nacisków i poleceń
Spór o to, czy urząd prokuratora generalnego powinien być połączony ze stanowiskiem ministra sprawiedliwości, trwa od kilkunastu lat. Odżywa z reguły podczas kolejnych wyborów, kiedy to różne partie zgłaszają postulat rozdzielenia tych urzędów. Dotychczas jednak żadna nie zdecydowała się na to.
Mocny głos w tej sprawie zabrzmiał na początku maja w uchwale Stowarzyszenia Prokuratorów RP. Niezależnie od tego do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów SLD, wnioskujący o przeprowadzenie takiej właśnie reformy.
Połączenie tych urzędów to jeden ze skutków transformacji ustrojowej po 1989 r. Prokuratura działająca w okresie PRL jako wyodrębniona struktura źle się wtedy kojarzyła. Mimo formalnej niezależności traktowana była jako element "frontu ideologicznego" i wykorzystywana m.in. do zwalczania opozycji. W nowej sytuacji aż takiego zagrożenia nie ma, ale nieraz już pojawiały się głosy o instrumentalnym traktowaniu tej instytucji. Związane z tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta