Trudne rachunki w razie choroby
Owo przeciętne miesięczne wynagrodzenie, jakie zatrudniony dostał podczas dwunastu miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, to podstawa wymiaru zasiłku. Wcześniej, do 8 lutego zeszłego roku, szacowaliśmy ją z sześciu miesięcy. Po wydłużeniu wysokość świadczenia ma lepiej odzwierciedlać średnie zarobki chorującego.
KROK 1 SUMUJEMY ŚREDNIE WYNAGRODZENIE, ZWYKLE Z DWUNASTU MIESIĘCYW podstawie wymiaru zasiłku uwzględniamy tylko te składniki pensji ze stosunku pracy, od których przepisy każą pobierać składkę na ubezpieczenie chorobowe. Wynagrodzeniem jest przychód pracownika, od którego trzeba płacić składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (razem 18,71 proc.). Znacznie mniej, bo jedynie 2,45 proc. (składka chorobowa), zabiera się z wynagrodzenia, od którego nie odprowadza się już składek emerytalnych i rentowych z powodu przekroczenia górnej rocznej podstawy ich wymiaru, w tym roku 73 560 zł.
Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta