Jak nabyć prawa do nieruchomości?
Najprostsze jest oczywiście dziedziczenie. Jeżeli przyszły spadkodawca chce, aby dziedziczyły po nim inne osoby, niż przewiduje to ustawa (w pierwszej kolejności małżonek i dzieci, a dalej rodzice oraz rodzeństwo), to musi sporządzić testament. Formalne wymagania odnośnie do testamentu są minimalne (patrz DOBRA FIRMA z 25 lipca br., "Firma w spadku").
Innym, a przy tym najpopularniejszym sposobem nabycia nieruchomości jest podpisanie umowy. Ponieważ w tym wypadku chodzi o szczególny przedmiot obrotu - własność nieruchomości i prawa o podobnym charakterze - więc do umów ich dotyczących stosuje się kilka szczególnych zasad. Dziś piszemy właśnie o nich.
Tylko u notariuszaKażda umowa dotycząca nabycia nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 158 kodeksu cywilnego).
Dotyczy to zarówno umowy zobowiązującej do przeniesienia własności (np. umowa sprzedaży), jak i umowy przenoszącej tę własność (rozporządzającej). Z jednej strony wymóg ten jest pewnym utrudnieniem i wymaga zapłacenia wynagrodzenia notariuszowi. Z drugiej jednak daje gwarancję, że zawarta umowa jest zgodna z prawem i skuteczna.
Forma aktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta