Deficyt zostaje, wydatki rosną
W Sejmie leży około 70 ustaw gospodarczych zgłoszonych przez posłów. To już nie są zapowiedzi, ale dokumenty. Łączny koszt ich wprowadzenia w życie szacuje się na około 50 mld zł. Niewielkim pocieszeniem dla ministra finansów jest fakt, że posłowie chcą je rozłożyć na kilka - kilkanaście następnych lat.
Zdaniem Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu, z tego powodu m.in. rząd ma bardzo niską wiarygodność fiskalną. Pogłębia ją to, że dotąd nie ustalono ostatecznego limitu wydatków na przyszły rok, a wypowiedzi premiera i ministra finansów o niezwiększaniu deficytu są niepewne. - To wszystko powoduje, że wśród inwestorów panuje zamęt. Dla nas wszystkich natomiast mało realne staje się obniżenie podatków. Taki ruch bowiem będzie niemożliwy w momencie, gdy lawinowo wzrastać będą wydatki socjalne - mówi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta