Od jakiej kwoty wypłacić sobie dywidendę
- W naszej firmie (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), spodziewając się straty za 2004 r., utworzyliśmy fundusz rezerwowy. W 2004 r. rzeczywiście mieliśmy stratę, którą pokryliśmy z części środków tego funduszu. Rok 2005 zamknęliśmy zyskiem. Od jakiej kwoty powinniśmy sobie wypłacić dywidendę? Czy od kwoty zysku powiększonej o fundusz rezerwowy, ale pomniejszony o stratę z 2004 r.? Co z kapitałem zapasowym, który powstał dzięki naszym (tzn. wspólników) dopłatom? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
FUNDUSZE REZERWOWEZacznijmy od kapitału (funduszu) rezerwowego. Co do tego, czy może on powiększać zysk do podziału między wspólników, były wątpliwości, gdy obowiązywał jeszcze kodeks handlowy. Teraz, gdy mamy kodeks spółek handlowych, nie budzi to raczej wątpliwości. Z przepisów o podziale zysku (art. 192 i art. 348 § 1 k.s.h. - patrz ramka) wyraźnie dziś wynika, że zysk przeznaczony do podziału między wspólników (akcjonariuszy) można powiększyć o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału (na wypłatę dywidendy).
Tylko przeznaczone do podziałuWarto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta