Okiem architekta
Bohdan Paczowski, polski architekt, fotograf i eseista mieszkający w Luksemburgu - a wyznający od lat tę zasadę - daje popis renesansowej wiedzy i pozwala przy tym podpatrzeć swoją metodę twórczą. We wszystkich trzech wcieleniach Paczowskiego interesuje szczególnie to, co się dzieje na styku natury z kulturą, życia z formą. Nie bez kozery cytuje Nietzschego, który stawiał architekta ponad podziałem na sztuki dionizyjskie i apollińskie. Sam jednak szuka w sztuce klasycznej dionizyjskiego błysku szaleństwa, a w sztuce ekspresji - geometrycznego porządku. W rzymskiej fontannie Trevi bada sposób, w jaki architekt umieścił przed oknami pałacowej fasady skalne złomy, a w rzeźbie Berniniego, przedstawiającej Apolla ścigającego Dafne fascynują go wyrastające ze stóp i dłoni nimfy pędy laurowe.
Kule i półkuleTom "Zobaczyć" jest ilustrowany zdjęciami Bohdana Paczowskiego. Oglądając fotografie, można stwierdzić, że w bardzo wielu występuje motyw kuli lub półkuli. Po kolei: półkoliste sklepienie florenckiej kaplicy Pazzich, wielka kula w ołtarzu Piranesiego w Santa Maria del Priorato (do niej jeszcze wrócę), kula światła na zdjęciu przedstawiającym londyńskie muzeum Tate Modern, wreszcie kulista lampa we wnętrzu Casa Batlló...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta