Triumfalny pochód Myszki Miki
To, czy książka wciągnie czytelnika i uwiedzie, zależy często od pierwszego zdania. Początek "Niedojrzałości" Francesca M. Cataluccia brzmi naprawdę smacznie: "Nie ma już dorosłych, zniknęli jak przejściowe pory roku i świetliki nad polami. Wszędzie widać tylko dzieci i ludzi starszych".
Rozglądamy się dokoła, zerkamy w lustro - rzeczywiście, coś w tym jest.
"Miejsce osób dojrzałych zajęły dziwnie krzepkie dzieci: kuriozalni pełnoletni, którzy nigdy nie dojrzeli i traktują życie jak świetną rozrywkę, jak parodię dziecinnych zabaw".
Od Mussoliniego do pokemonówZbiór esejów Cataluccia imponuje erudycją, włoski autor porusza się swobodnie po różnych obszarach kultury, także masowej, i potrafi o tym interesująco opowiadać. Bierze pod lupę pozycje klasyczne, przede wszystkim opowieści Jamesa M. Barriego o Piotrusiu Panie, fruwającym chłopcu, ucieleśnieniu niedojrzałości. Przypomina, że współczesna psychiatria wyodrębniła jednostkę chorobową SPP - syndrom Piotrusia Pana, autentyczną chorobę duszy. Zagubienie w świecie dorosłych, poczucie izolacji, nieodpowiedzialność, lęk przed odrzuceniem, samotność, narcyzm - wszystko to, zdaniem amerykańskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta