Większość uprawnień pracowniczych zależy od stażu pracy
Staż pracy kojarzy się z okresem zatrudnienia. I słusznie. Ale jest to także okres, z którym wiążą się konkretne uprawnienia pracownicze.
Ani zakładowy, ani ogólny nie jest prosty Zakładowy staż pracy to okres zatrudnienia u konkretnego pracodawcy. I to nie tylko czas pracy nieprzerwanej. Wlicza się do niego wszystkie okresy zatrudnienia u tego pracodawcy bez względu na przerwy między nimi i ich długość (uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2003 r., III PZP 20/02).Taka zasada ma być stosowana przy okresach wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Nie tylko czas faktycznego wykonywania pracy jest wliczany do zakładowego stażu pracy, mieszczą się nim również inne okresy (patrz tabela 1).
Ogólny staż pracy to łącznie wszystkie okresy zatrudnienia u różnych pracodawców.Do tego dochodzą różne okresy niewykonywania pracy albo wykonywania jej na innej podstawie niż umowa o pracę. Do ogólnego stażu pracy zalicza się je na podstawie różnych przepisów (patrz tabela 2).
Do ogólnego stażu pracy nie wlicza się okresu prowadzenia pozarolnicznej działalności...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta