Za przestój niekiedy też musisz zapłacić
Taka sytuacja to przestój, uregulowany w art. 81 k.p. Przepisy nie precyzują tego pojęcia, ale w doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że jest to nieprzewidziana przerwa w normalnym toku pracy. Czy za czas niewykonywania pracy zatrudnionym należy wypłacać wynagrodzenie? A jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Wszystko zależy od tego, co było przyczyną przestoju. Mógł on bowiem nastąpić w wyniku: > sytuacji losowych, niezależnych od stron stosunku pracy (np. zatrzymanie dostawy energii elektrycznej), > złej organizacji pracy samego pracodawcy (np. nie dostarczył surowców lub nowych zleceń), > zawinionego lub niezawinionego zachowania pracownika (np. uszkodzenie maszyny lub narzędzi potrzebnych do wykonywania pracy), > niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Zawinił pracodawcaJeżeli pracownik jest gotowy do pracy, a pracodawca ma trudności z jej zorganizowaniem, to - choć zatrudniony nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta