Walka o słowacką Przyjaźń
Obecnie właścicielami Transpetrolu są rząd słowacki (51 proc. akcji) i rosyjski Jukos (49 proc.) i to ten koncern sprzedaje swój pakiet. Władze w Bratysławie, korzystając z prawa pierwokupu, negocjują z Jukosem odkupienie udziałów, ale jeśli te rozmowy nie powiodą się, co okaże się w najbliższych dniach, o Transpetrol oficjalnie zacznie zabiegać pięć firm. Te, które już zadeklarowały zainteresowanie słowacką spółką, to czeska CEPRO, węgierski MOL, rosyjskie - państwowy Gazprom i prywatna RussNeft, oraz polskie PERN Przyjaźń.
Najwięcej za akcje mogą zapłacić Rosjanie, ale nie o pieniądze w tej transakcji chodzi. Transpetrol ma strategiczne znaczenie, nadzoruje jedną z dróg transportu rosyjskiej ropy do Europy. Transpetrol, który użytkuje 515 km ropociągów (w tym 430-km r.odcinek Przyjaźni od granicy z Ukrainą), dostarcza 10 mln ton ropy rocznie do największej słowackiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta