Imperium wielkiego chana
Równo osiem wieków temu, w 1206 r., na kurułtaju (wielkim zjeździe Mongołów) Temudżin, syn jednego z wielu mongolskich wodzów Jesugeja Baatura, przyjął tytuł Czyngis-chana, czyli wielkiego wodza Mongołów (tytuł ten uznano w Europie za imię Temudżina). Temu genialnemu strategowi i zręcznemu politykowi udało się w ciągu kilkudziesięciu lat skupić w swych rękach władzę nad dotychczas niezależnymi i zwalczającymi się plemionami koczowniczych Mongołów. Był to jednak dopiero początek podbojów Czyngis-chana.
Dzięki potężnej armii, złożonej w zaprawionych w bojach mongolskich jeźdźców, którzy większość życia spędzali na końskich siodłach, wędrując po stepie w poszukiwaniu pastwisk, władzę Temudżina uznać musiały liczne ludy zamieszkujące Wielki Step. Jednym z nich byli Tatarzy, żyjący na obszarach położonych na południowy wschód od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta