Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabijemy was słowami

12 sierpnia 2006 | Plus Minus | MK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

SZTUKA I ŻYCIE Zabijemy was słowami Dla grupy Twożywo nie ma tematów tabu. Są niezależnymi artystami, którzy nie boją się mówić głośno o terroryzmie, religii, feminizmie, mechanizmach społecznej manipulacji i korzeniach zła. Nie są buntownikami bez powodu. Ani Bin Ladenami sztuki. Chcą zmienić świat, a nie wysadzić Przetrwanie kultury, „Telementarz” „Zlinczowany”, plakat z cyklu „Herostrates” Mamy po dwadzieścia lat, billboard, 2002 (wśród sportretowanych są twórcy Twożywa)

Na długim murze wokół Muzeum Powstania Warszawskiego na artystów czeka dziesięć zagruntowanych paneli. Pierwsze murale już powstały. Dwa namalował Edward Dwurnik, trzeci grupa Twożywo. Dyrekcja muzeum nie ogranicza artystycznej wyobraźni twórców. Nie narzuca, by ilustrowali sceny z powstania. Mogą w nim szukać inspiracji, ale też mówić szerzej - o Warszawie i jej tożsamości.

Dwurnik po obejrzeniu miejsca zarzucił pierwotny uderzeniowy pomysł - sportretowania Hitlera i Stalina nabitych na pale. I namalował po prostu głowy młodych powstańców - chłopców i dziewcząt. Na jednym panelu w kolorach, na drugim w błękicie, symbolizującym strefę cienia - przejście granicy życia i śmierci. Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek z Twożywa zostawili na murze odbitą z szablonu kompozycję opartą na słowie "Wolność" w trzech językach. Napisane po polsku odcina się od szaro-czarnego tła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3914

Spis treści
Zamów abonament