Pracownik ma mieszkanie, a pracodawca koszt
Zdarza się, że pracodawca musi wysłać pracownika na dłuższy czas do pracy w innej miejscowości. Pracownik wyraża zgodę, ale domaga się wynajęcia mu mieszkania. Czy fiskus może zakwestionować wydatki na zakwaterowanie pracownika jako uzasadniony koszt uzyskania przychodu?
Uzasadniony wydatekWiadomo, że takim kosztem są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. A ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu takich wydatków.
Można do nich zaliczyć koszt zakwaterowania pracownika, jeśli w umowie zawartej między pracodawcą i pracownikiem (np. w umowie o pracę) znajdzie się zastrzeżenie, że pracodawca zapewnia pracownikowi kwaterę. I tak koszt uzyskania przychodu dla firmy zasadniczo będzie powstawał tylko w razie wykonywania przez pracownika pracy poza miejscem stałego zamieszkania. Wówczas bowiem koszty wynajęcia mieszkania faktycznie związane są przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta