Pieniądze z centrali nie są przychodem zakładu
Z art. 7 ust. 2 konwencji modelowej OECD (stanowiącej wzorzec dla zawieranych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania) wynika, że dla celów podatkowych zakład -niesamodzielny pod względem prawnym - należy zasadniczo traktować jak samodzielne i niezależne przedsiębiorstwo (zob. DF z27 lipca 2006 r.). Ale z pewnymi wyjątkami - przy rozliczaniu transakcji wewnętrznych, niemających bezpośredniego odbicia w sprzedaży oddziału (np. kosztów ogólnych zarządu -zob. DF z 10 sierpnia 2006 r.) nie traktujemy zakładu jako odrębnej, samodzielnej firmy. Dotyczy to również kosztów związanych z finansowaniem zakładu, który jako prawnie niesamodzielna część przedsiębiorstwa partycypuje w kapitale własnym lub obcym jednostki macierzystej (centrali).
Środki własne zakładuŚrodki pieniężne otrzymane przez zagraniczny zakład przedsiębiorcy nie są dla niego przychodem podatkowym (tak Ministerstwo Finansów w piśmie z 28 stycznia 1997 r., PO 4/AK-722-466a/96). Nie można też obciążać zakładu np. kosztami odsetek od pożyczek czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta