Co dostanie pracownik w podróży służbowej
Przepisy szczegółowe (rozporządzenia) mówią tylko o zwrocie kosztów podróży pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej sferze budżetowej. A co z pozostałymi pracownikami? Tu trzeba sięgnąć wprost do kodeksu pracy (art. 77 5 § 3, 4 i 5). Wynika z niego, że w stosunku do pozostałych pracowników warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej powinny określać:
- > układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania albo
- > umowa o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania.
Czy mogą one przewidywać niższe należności niż dla pracowników budżetówki i sfery samorządowej? Co do tego są wątpliwości. Kodeks pracy zastrzega jedynie, aby dieta za podróż służbową nie była niższa od tej ustalonej w rozporządzeniach ministra pracy (art. 77 5 § 4). Jednak w komentarzach do kodeksu można spotkać się z opiniami, że dotyczy to też innych należności z tytułu podróży, określonych w rozporządzeniach ministra pracy.
Jeśli natomiast ani w układzie, ani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta