Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym wlicza się do stażu pracy
Praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być uznana do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Ale przede wszystkim jej wliczenie musi wynikać z przepisów, postanowień układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania. Jeżeli uwzględnia się tylko staż zakładowy (np. przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia), wówczas nie bierze się pod uwagę pracy w gospodarstwie. Tak samo jest, gdy przepisy przewidują wliczanie tylko okresów pracy w określonej branży lub na określonym stanowisku.
A to jeszcze nie koniec ograniczeń! Są bowiem tylko trzy rodzaje pracy w gospodarstwie, która daje prawo jej wliczenia do stażu pracy. Wszystkie są określone w art. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (DzU nr 54, poz. 310, w skrócie: ustawa).
Omówimy je po kolei.
Gospodarstwo własne lub małżonkaProwadzenie własnego indywidualnego gospodarstwa rolnego albo praca w takim gospodarstwie należącym do małżonka to pierwszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta