Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionych wieków

02 września 2006 | Polski oręż | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Arsenał minionych wieków Wojna trzynastoletnia stanowi ważny etap w dziejach polskiej wojskowości. W jej trakcie bowiem pierwszy raz tak dużą rolę odegrały oddziały złożone z żołnierzy zaciężnych. Hakownice z XV - XVI wieku (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”, MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO Pieczęć Gdańska z wizerunkiem statku typu holk. W razie potrzeby jednostki handlowe były przerabiane na wojenne (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

Wśród nich duża rola, ze względu na charakter prowadzonych walk (mało starć w otwartym polu, za to liczne oblężenia), przypadła formacjom pieszym. W Królestwie Polskim piechota, wzorem husyckiej, miała zdecydowanie strzelczy charakter, zaśna zachodzie Europy w omawianym okresie preferowano walkę wręcz. Przodowali w tym zwłaszcza Szwajcarzy i niemieccy lancknechci. Nasi strzelcy, rekrutowani głównie ze Ślązaków i Czechów, dysponowali przeważnie bronią miotającą, zapewne głównie kuszami. Łuki były raczej rzadkością. Świadczyć o tym może choćby spis arsenału podkrakowskiego Kazimierza z roku 1390: spoczywało tam 71 kusz i tylko trzy łuki. W wojnie 1454 - 1466 część zbrojnych dysponowała już niewątpliwie ręczną bronią palną, bo chociaż popisy (przeglądy) rot pieszychpotwierdzające używanie przez naszych zaciężnych owego oręża pochodzą z okresu o dziesięć lat późniejszego, to wymieniana jest ona np. w inwentarzach polskich arsenałów miejskich. Wiemy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3931

Spis treści
Zamów abonament