Niezapłacone podatki a prawo do paszportu
Ianka Riener prowadziła firmę handlową. Kiedy w lipcu 1992 r. urząd skarbowy w Sofii stwierdził, że jej dług podatkowy wynosi równowartość około 1 miliona dolarów USA, Departament Policji zakazał jej opuszczania kraju, konfiskując dokumenty podróży, w tym paszport austriacki - pani Riener była obywatelką Austrii i Bułgarii. Według tamtejszych sądów obowiązek zapłaty zaległych podatków uzasadniał zajęcie paszportu. Zakaz trwał do sierpnia 2004 r., daty przedawnienia obowiązku podatkowego. W ciągu tych lat I. Riener wielokrotnie składała rezygnację z obywatelstwa Bułgarii, ale dopiero w grudniu 2004 r. władze wyraziły na to zgodę.
W skardze do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu Riener dowodziła, iż ponad dziewięcioletni zakaz opuszczania Bułgarii był nielegalny i nieuzasadniony oraz że nie miała do dyspozycji skutecznych środków prawnych.
Konwencja gwarantuje podróżowanieArt. 2 protokołu nr 4, będący częścią europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, gwarantuje każdemu prawo do swobody poruszania się, w tym prawo opuszczenia każdego kraju i skierowania się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta