Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długa historia niesprawiedliwości

02 września 2006 | Rzecz o Książkach | KM
źródło: Nieznane

Długa historia niesprawiedliwości "Rozdarty naród" to opowieść o generale Sosabowskim i polskich spadochroniarzach Generał Stanisław Sosabowski i sprawca pozbawienia go dowództwa brygady - generał Frederick Browning (c) WYDAWNICTWO ANDRZEJ FINDEISEN/ A.M.F. PLUS GROUP

16 września w Driel w Holandii, miejscu walk polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, odsłonięty zostanie pomnik generała Stanisława Sosabowskiego. Powstał on ze składek weteranów brytyjskich wojsk, z inicjatywy sir Briana Urquharta, w 1944 roku oficera wywiadu odwołanego za ostrzeżenia o obecności niemieckich jednostek pancernych w okolicach Arnhem. To on wszczął kampanię na rzecz przywrócenia honoru polskiemu generałowi i jego brygadzie - kozłom ofiarnym klęski alianckiej operacji Market-Garden, największej akcji powietrznodesantowej w historii.

W głośnym filmie Richarda Attenborough przedstawiającym bitwę pod Arnhem "O jeden most za daleko" w rolę Urquharta wcielił się Sean Connery, Sosabowskim był Gene Hackman, a generała Browninga, bezpośrednio winnego krzywdy, jaka spotkała polskich żołnierzy, zagrał Dick Bogarde.

"W długiej historii niesprawiedliwości nikt nie został potraktowany bardziej niesprawiedliwie niż generał Stanisław Sosabowski" - pisze Norman Davies w przedmowie do "Rozdartego narodu" George'a F. Cholewczynskiego, amerykańskiego autora polskiego pochodzenia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3931

Spis treści
Zamów abonament