Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oskarżony: Günter Grass

02 września 2006 | Plus Minus | PH
źródło: Nieznane

KONFRONTACJE Oskarżony: Günter Grass Poznał nazizm od środka: w środowisku rodzinnym, szkolnym i sąsiedzkim. Kiedy zaczął pisać, wybrał zupełnie inną dykcję. Cała trylogia gdańska, od "Blaszanego bębenka" przez "Kota i mysz" po "Psie lata", jest opowieścią, w której nieustannie pojawia się wciąż to samo pytanie: jak do tego doszło? Jak to się stało, że niemal wszyscy maszerowali równo, bez sprzeciwu, udając, że nie czują swądu palonych ciał i popiołów z pobliskiego Stutthofu? Ławeczka z Oskarkiem na cześć Güntera Grassa wystawiona na pl. Wybickiego we Wrzeszczu nieopodal domu rodzinnego pisarza (c) PAWEŁ HUELLE

W jednym z trzynastu sonetów cyklu "Listopadia", zatytułowanym Zaduszki" Günter Grass opisuje swoje refleksje podczas lotu do Polski. Jest to wizja poetycka i syntetyczna - nie ilustracyjna. Polski czytelnik tego wiersza może być mimo to zaskoczony, z jak dużą przenikliwością Grass potrafi oddać klimat naszych - ściśle rzecz biorąc - właśnie polskich Zaduszek. Owej głębokiej melancholii zanurzonej w milionach świateł na cmentarzach. W świadomości autora wpisana jest bowiem bardzo wyraźna wiedza o tym, że dla Polaków prawdziwym bohaterem tego święta jest zawsze historia.

Pytanie, co się stanie, gdy polski będzie mi języka dosłownością i śmiertelnym kłusem za ułanem

pojawia się w ekspozycji sonetu, już...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3931

Spis treści
Zamów abonament