Hybris filologa
Książka Teresy Walas‚ profesora UJ‚ poświęcona kulturze polskiej po komunizmie‚ nosi skromny podtytuł: "Rekonesans". Niepotrzebnie. Nie można mieć wątpliwości‚ że studia Teresy Walas są czymś więcej niż filologicznym przyczynkiem do wciąż niezakończonej dyskusji o polskiej kulturze i jej twórcach po komunizmie. To raczej zarys zasadniczego projektu‚ który bez przesady należałoby uznać za ideologiczny. Autorka włożyła szaty kreatora norm estetycznych i przewodnika po świecie kultury‚ choć brak jej pewności siebie‚ która charakteryzowała poprzedników z wcześniejszej epoki‚ Stefana Żółkiewskiego‚ Kazimierza Żygulskiego czy Zygmunta Baumana.
Trzeba przyznać‚ że jako interpretatorka - zdawałoby się - dawno zapomnianych tez wspomnianych postaci budzi większą ciekawość niż ich stare teksty cytowane in extenso. Dlatego jej książka może posłużyć jako dobra wstępna prezentacja niezrealizowanego ostatecznie projektu socjalistycznej kultury‚ a także jako przypomnienie roli‚ jaką projekt ten wyznaczał intelektualistom. Można ją też potraktować jako zaproszenie do rozmowy o nieprzezwyciężonej przeszłości‚ o historycznym kształcie Polski lat 1945 - 1989 i jej kulturalnym dorobku. Przekonując siebie i innych‚ że wiele zostało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta