Krótsza praca zamiast urlopu wychowawczego
Z art. 186 7 k.p. wynika, że pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Co ważne, pracodawca musi taki wniosek uwzględnić.
Kto może skorzystaćSkorzystać z obniżenia wymiaru czasu pracy, zamiast z urlopu wychowawczego, może pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, czyli matka, ojciec, opiekun lub opiekunka dziecka.
Przypomnijmy, że uprawnionym do urlopu wychowawczego (a więc także do obniżenia wymiaru czasu pracy) jest pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy (art. 186 § 1 k.p.).
Na wniosek pracownikaW kodeksie pracy nie określono formy, w jakiej pracownik powinien złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Może więc wyrazić go ustnie lub pisemnie. Ze względów dowodowych lepiej jednak (np. na wypadek sporu sądowego), by był przedłożony na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta