Oznakowanie żywności nie może mamić
Tak wynika z nowej ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (DzU nr 171, poz. 1225), która wejdzie w życie 28 października. Zastąpi ona ustawy z 2001 r. - o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia oraz o materiałach przeznaczonych do kontaktów z żywnością. Większość przepisów powiela regulacje zawarte w prawie europejskim.
Witaminy i odżywkiUstawa stara się rozwiać wątpliwości związane z zakwalifikowaniem tzw. suplementów diety. Są to (zgodnie z definicją zawartą w tym akcie prawnym) skoncentrowane źródła witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekty odżywcze, które uzupełniają normalną dietę. Znajdziemy je na półkach wielu sklepów, także supermarketów, w postaci kapsułek, tabletek, drażetek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem. Jednak suplementy, które mają właściwości leków, powinny przechodzić procedurę przewidzianą w prawie farmaceutycznym. Chodzi o utrudnienie rejestracji wielu farmaceutyków jako suplementów diety. Co ważne - obejście tych wymogów będzie karane. O ostatecznym kształcie przepisów o suplementach diety zdecydują rozporządzenia wykonawcze....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta