Praca przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę
- Na czym polega praca w ruchu ciągłym i jak długo może ona trwać? Czy w ramach tego systemu czasu pracy jest dopuszczalna czterobrygadowa organizacja pracy? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
W RUCHU CIĄGŁYMPraca w ruchu ciągłym może trwać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu i jest nierozerwalnie związana z pracą zmianową. Jednak nie każda firma może pracować w takim trybie. Prawo do tego mają jedynie te zakłady, w których wstrzymanie pracy jest nieekonomiczne ze względu na technologię produkcji lub zaspokojenie potrzeb ludności (art. 138 kodeksu pracy).
PRZYKŁADFirma produkująca okna wprowadziła pracę w ruchu ciągłym. Naruszyła tym samym przepisy o czasie pracy, bo wstrzymanie produkcji okien nawet na kilka godzin nie wpłynie negatywnie na technologię tej produkcji, a tym bardziej nie naruszy potrzeb ludności.
PRZYKŁADZakładem, w którym praca nie może być wstrzymana, nie jest stacja paliw. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 maja 1999 r. (sygn. I PKN 671/98). Sprzedaż paliw nie jest bowiem produkcją, która ze względów technologicznych wymagałaby nieprzerwanego świadczenia pracy. Nie jest też działalnością, której nie wolno wstrzymać ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta