Po kapitalizacji odsetki stają się kwotą główną kredytu
04 października 2006 | Prawo | MB
Podatki: koszty uzyskania przychodu w przypadku zaciągnięcia zobowiązania pieniężnego Po kapitalizacji odsetki stają się kwotą główną kredytu Czy skapitalizowane odsetki od pożyczki są kosztem uzyskania przychodu, a jeśli tak, to w którym momencie? Sporo problemów rodzi kwestia podatkowego traktowania kapitalizowanych odsetek. Mikołaj Bieniasz, doradca podatkowy, aplikant radcowski OIRP w Warszawie, współpracownik kancelarii Linklaters T. Komosa i Wspólnicy (c) ANDRZEJ JACYSZYN Zdaniem licznych organów skarbowych nieważne są postanowienia umów pożyczek przewidujące możliwość kapitalizacji odsetek (nie dotyczy to pożyczek długoterminowych udzielonych przez instytucje kredytowe). Według nich postanowienia takie naruszają ustanowiony w art. 482 § 1 kodeksu cywilnego zakaz poboru odsetek za opóźnienie od zaległych odsetek przed wytoczeniem powództwa o te odsetki (zakaz anatocyzmu), w związku z czym są one bezwzględnie nieważne z mocy art. 58 k.c. Konsekwencją nieważności tych postanowień jest brak możliwości uznania skapitalizowanych odsetek za koszt uzyskania przychodu (czynność nieważna nie wywołuje bowiem skutków prawnych).
Z kolei niektóre sądy administracyjne stwierdzają, iż sama operacja kapitalizacji odsetek nie daje jeszcze podstawy do zaliczenia skapitalizowanych odsetek w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Ich zdaniem skapitalizowane...
Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta