Pożyczka udziałowca z zagranicy bez podatku
Umowy pożyczki co do zasady podlegają w Polsce podatkowi od czynności cywilnoprawnych ( PCC). Standardową stawką podatku jest 2 proc. wartości pożyczki. Jednak umowy pożyczki zawierane z udziałowcem lub akcjonariuszem są zwolnione od tego podatku.
Jeśli transakcja nie jest objęta tym zwolnieniem, to podatek powinien zostać wpłacony na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki. W razie niedotrzymania terminu trzeba będzie go zapłacić już razem z odsetkami od zaległości podatkowych.
Deklaracja PCCNiezależnie od wymogu zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych trzeba również sporządzić - i przekazać właściwemu urzędowi skarbowemu - deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (tzw. deklarację PCC-1). Powinna ona być przekazana do urzędu w ciągu 14 dni, licząc od daty zawarcia umowy pożyczki.
Zawierając umowę pożyczki, strony muszą pamiętać również o tym, że składana do urzędu skarbowego deklaracja powinna być podpisana przez osoby reprezentujące każdą stronę tej umowy.
Powiadomienie NBPPrzepis § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 29 marca 1999...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta