Jak obalenie muru berlińskiego
Paweł Milcarek: O. Yves Congar, teolog uważany za ojca reform soborowych, nazwał je rewolucją październikową w Kościele. W tym kontekście powiedziałbym, że powszechne przywrócenie mszy trydenckiej po latach jej wykluczenia będzie jak obalenie muru berlińskiego. W Kościele są osoby gotowe dzielić go na stary, nieaktualny, i nowy, lepszy. Równoprawność dwóch form rytu rzymskiego będzie symbolicznie podkreślać ciągłość Kościoła wszystkich wieków - z Soborem Watykańskim II i czasami współczesnymi.
Przywrócenie przez papieża do łask starej liturgii oznacza coś znacznie więcej: wzmocnienie środowisk tradycyjnych w Kościele, jakie pan reprezentuje, inny rodzaj wrażliwości religijnej.Jednym z najważniejszych dla Benedykta XVI argumentów za tym, by stara liturgia mogła być swobodnie sprawowana, jest to, że stosunek do niej jest swoistym sprawdzianem wiary. Zdecydowane wykluczenie liturgii trydenckiej wynika bowiem często z niezgody na to, jak Kościół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta