Pracownik dostał świadczenie, dlatego zapłaci podatek
Dotyczy to zarówno wydatków bezpośrednich, wynikających z zatrudnienia, jak i pośrednich - nawet jeżeli obowiązek ich ponoszenia nie wynika z układu zbiorowego pracy lub innych aktów prawnych.
To efekt zmian w updp ( DzU z 1993 r., nr 106, poz. 148 z późn. zm.) polegających na skreśleniu punktu 35 w art. 16 ust. 1, o czym przypomina pismo Ministerstwa Finansów z 27 lutego 1995 r. ( PO3-IP-722126/95).
Dla pracodawcy koszt, dla pracownika - przychódZ kolei u osób fizycznych równowartość tych wydatków, dotyczących bezpośrednio poszczególnych pracowników, stanowi przychód wpływający na wysokość dochodu do opodatkowania, w tym także przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, chyba że przychód (dochód) ten jest zwolniony od podatku na podstawie updf ( DzU z 1993 r., nr 90, poz. 416 z późn. zm.) lub przepisów wykonawczych.
Powyższa interpretacja ministerstwa jest bardzo korzystna. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z ogólną normą zawartą w art. 15 updp wydatki takie powinny być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta