Nie każda różnica w kursie walutowym będzie kosztem
Koszty ponoszone przez podatnika mogą być wyrażane w walutach obcych, np. w wypadku zapłaty za importowane towary. Ponieważ zgodnie z art. 9 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe prowadzi się w walucie polskiej, a ewidencja rachunkowa musi być prowadzona prawidłowo w celu właściwego określenia wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku, koszty wyrażone w walutach obcych muszą zostać przeliczone na złote.
Obowiązek taki ustanawia wprost art. 15 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. W obrocie gospodarczym bardzo rzadko się zdarza, że zarachowanie kosztu i jego faktyczne poniesienie ma miejsce tego samego dnia. Ponadto NBP nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta