Praca dłuższa niż 8 godzin na dobę
- Pracownicy świadczą pracę od poniedziałku do piątku w równoważnym czasie pracy. Sobota i niedziela to dni wolne. Mimo to przez 3 godziny pracownik świadczył pracę w niedzielę. Nie otrzymał jednak za ten czas dnia wolnego, tylko 100 proc. dodatek. Czy to jest wystarczająca rekompensata za pracę w niedzielę? A co by było, gdyby nadgodziny wypadły w tygodniu? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Czytelnik nie pisze, w którym systemie równoważnego czasu pracy zatrudnia pracowników. Może być zatem tak, że ich dobowy system czasu pracy został wydłużony do 12, 16, a nawet 24 godzin na dobę (patrz dalej).
Za niedzielę dodatekPracownik czytelnika przez 3 godziny świadczył pracę w niedzielę, która zgodnie z grafikiem była dla niego dniem wolnym. Jak zrekompensować ten czas?
W okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po niedzieli, w której odbywała się praca, należy zapewnić zatrudnionemu inny dzień wolny. Jeżeli z jego odebraniem będzie kłopot, to udziela się go w innym czasie, ale nie później niż do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli natomiast i w tym terminie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta