Popis Kościuszki pod Dubienką
Zielenieckie zwycięstwo nie zatrzymało pochodu Rosjan na Warszawę, a Polacy kontynuowali odwrót. Próby zatrzymania przeciwnika przy wykorzystaniu twierdzy w Ostrogu, spełzły na niczym wobec groźby okrążenia. Kolejny punkt oporu wyznaczono w Dubnie, ale wobec pustek w magazynach ruszono dalej na zachód.
Książę Józef, ustępując przed przeważającymi siłami wroga i zmagając się z niechęcią bądź obojętnością szlachty, prosił króla o przysłanie posiłków zgromadzonych pod Kozienicami. Posiłki jednak nie nadchodziły, dlatego też polscy dowódcy zdecydowali się bronić nad Bugiem. Pomiędzy Poniatowskim a Kościuszką doszło do różnicy zdań w kwestii prowadzenia działań obronnych. Przyszły naczelnik powstania chciał ześrodkować większość sił i dać odpór wrogowi w okolicach Dubienki, gdzie przewidywał główny atak Rosjan. Zwyciężyła jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta