Wspólnoty religijne muszą mieć prawo do autonomii
Oddział Moskiewski Armii Zbawienia ( OMAZ), działający w Rosji już w latach 1913 - 1923, został zarejestrowany jako organizacja religijna w 1992 r. Pięć lat później, zgodnie z nowym prawem o wolności sumienia i wyznania (dalej: ustawa), stowarzyszenia religijne miały dostosować do niego swoje statuty i ponownie je zarejestrować, w przeciwnym razie ich osobowość prawna wygasała.
W sierpniu 1999 r. Moskiewski Departament Sprawiedliwości odmówił OMAZ ponownej rejestracji z powodu: niewystarczającej liczby członków założycieli; braku dokumentów wskazujących, iż są oni legalnymi mieszkańcami Rosji; użycia w nazwie słowa "oddział"; faktu, że założyciele byli obcokrajowcami. A ponadto Armia Zbawienia jest organizacją paramilitarną, bo jej członkowie noszą mundury i służą w "armii", a tego słowa w nazwie organizacji religijnej używać nie można. Sądy zgodziły się z tą argumentacją. Uznały ponadto, iż statut nieodpowiednio wyrażał sposób wyznania i cele OMAZ oraz że wynika z niego, iż działalność OMAZ będzie prowadzić do łamania prawa rosyjskiego.
W skardze do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta