Autorytety na wizji
Jednym z najsłynniejszych dokonań w karierze Waltera Cronkite'a były jego relacje z ofensywy Tet w 1968 roku. Teoretycznie trwająca kilkanaście miesięcy seria ataków wojsk Wietkongu i armii Wietnamu Północnego przeciwko Amerykanom i ich sojusznikom z armii Wietnamu Południowego okazała się klęską komunistów. Jednak w praktyce podczas ofensywy Tet Amerykanie przegrali wojnę propagandową w Wietnamie. Od tej porażki do klęski militarnej było już blisko.
To w 1968 roku pełne pasji i zaangażowania relacje Waltera Cronkite'a pokazały, jak istotną rolę polityczną mogą odgrywać w Ameryce dziennikarze, szczególnie dziennikarze telewizyjni. Jak głosi często przytaczana anegdota, oglądając program Cronkite'a w telewizji CBS, prezydent Lyndon Johnson miał powiedzieć: "Jeśli straciłem Cronkite'a, straciłem amerykańskie miasteczka i klasę średnią". Cronkite skomentował to później: "Trochę się poczułem obrażony, gdy to usłyszałem. Moim zdaniem, gdy Johnson straciłby mnie, straciłby całą Amerykę". Tak czy inaczej Johnson wycofał się z wyścigu prezydenckiego w 1968 roku.
Skąd brały się autorytet i popularność Waltera Cronkite'a?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta