Ważna zapłata za bon czy zapłata bonem?
Aby zwiększyć sprzedaż oferowanych towarów i usług, w okresie przedświątecznym niektóre firmy wprowadzają do swojej oferty bony uprawniające ich posiadaczy do zakupu towarów lub usług w granicach określonej na bonie kwoty.
Zasada "działania" bonu towarowego jest prosta. Firma emitująca określa nominalną kwotę bonu oraz termin, w którym okaziciel może go zrealizować. Konsument może nabyć bon towarowy za kwotę nominalną (czasem nawet z rabatem), a następnie podarować go innej osobie, która ma prawo wymienić bon na towary lub usługi oferowane przez emitenta.
W którym momencie powstaje przychódWątpliwości budzi moment rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu takiej formy sprzedaży. Przedsiębiorcy często zadają pytanie, czy przychód ten powstaje już w chwili sprzedaży bonów (otrzymania zapłaty pieniężnej przez emitenta), czy dopiero w momencie wydania towaru (bądź wykonania usługi), któremu towarzyszy "zapłata" bonem?
Problem ten nabiera wagi, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że dla większości podatników okres świąt Bożego Narodzenia to przełom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta