W małych miastach rośnie wielki biznes
- Najtrudniejsze zamówienie? - zastanawia się Stanisław Radzik, prezes i współwłaściciel Przedsiębiorstwa Przemysłu Budowlanego Holding Przemysłówka sp. z o. o. w Olsztynie. Po chwili wahania wymienia zakończoną rok temu modernizację oczyszczalni Łyna.
To było rzeczywiście niezwykłe wyzwanie. Aby nie zapłacić 15 mln zł kary unijnej, władze Olsztyna musiały rzutem na taśmę zmodernizować starą (z 1983 r.) oczyszczalnię miejskich ścieków na rzece Łyna. Koszt inwestycji to, bagatela, 38 mln euro.
Na pierwszy, najważniejszy etap potrzeba było 9,3 mln euro i 5 mln euro udało się prezydentowi Olsztyna otrzymać z Unii. Przetarg miał wyłonić wykonawcę, który zmodernizuje, a właściwie wybuduje nowoczesną oczyszczalnię dla 200-tysięcznego miasta - w rok.
Wygrało go Konsorcjum Hydrobudowa 9, któremu przewodziła Przemysłówka. Wyposażenie zapewniała poznańska Hydrobudowa 9.
- To było mordercze tempo. Normalnie taką oczyszczalnię stawia się w minimum dwa lata. My dostaliśmy rok i jeszcze byliśmy zależni od dostawcy urządzeń - opowiada prezes Radzik.
Z umowy się wywiązali i teraz "Łyna", otwarta z pompą przy udziale unijnych oficjeli, figuruje na internetowej stronie firmy obok innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta