Czy amerykański paszport uratuje Edwarda Mazura przed ekstradycją
K westia obywatelstwa oskarżonego (prawomocnie skazanego), o wydanie którego wystąpiło obce państwo, to jeden z najbardziej kontrowersyjnych problemów w dziedzinie ekstradycji. Odpowiedź na pytanie, czy przymiot ten jest lub nie tzw. przeszkodą ekstradycyjną (zwłaszcza bezwzględną, tj. skutkującą zawsze odmową wydania), ujawnia głęboką różnicę między państwami.
Historycznie ukształtowały się dwa przeciwstawne stanowiska (niezależnie od prób wprowadzenia pewnych modyfikacji mających na celu złagodzenie tego ostrego podziału): albo dane państwo zezwala na ekstradycję własnych obywateli, albo nie. Podział przebiega mniej więcej po linii demarkacyjnej między państwami należącymi do systemu common law (anglosaskiego) oraz civil law (kontynentalnego). Naturalnie są wyjątki, ale one zdają się tylko potwierdzać tę prawidłowość.
I znów, ryzykując pewne uproszczenie, można powiedzieć, że państwa, które mniej lub bardziej kurczowo trzymają się koncepcji terytorialności, nie stawiają przeszkód do wydawalnia swoich obywateli (jedyne ograniczenia mogą wynikać z braku stosownego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta