Zmienić stanowisko czy zwolnić z pracy
Pracodawca nie może dopuścić do pracy na określonym stanowisku pracownika, który nie ma aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do jej świadczenia (art. 229 § 4 k.p.). Tym bardziej pracownik nie może jej podjąć, gdy są do tego przeciwwskazania. Wtedy pracodawcy pozostaje albo zaproponować mu inne stanowisko, albo zwolnić go z pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999 r., I PKN 469/99). Ale nie wtedy, gdy pracownik jest chroniony przed utratą pracy.
Grupa chronionych przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia jest duża. Wszyscy oni mogą być pewni zatrudnienia, gdy lekarz orzeknie, że nie wolno im wykonywać pracy na zajmowanym dotychczas stanowisku ze względu na przeciwwskazania zdrowotne. Pewność tę mogą mieć m.in.
- osoby w wieku przedemerytalnym - w okresie 4 lat brakujących do osiągnięcia wieku emerytalnego (art. 39 k.p.),
- kobiety w ciąży i karmiące piersią -w okresie wskazanym przez lekarza (art. 179 k.p. i rozporządzenie ministra zdrowia z 3 marca 2006 r. w sprawie sposobu i trybu wydawania zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przeciwwskazania zdrowotne do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta