Mieszkania podrożały bardziej, a działki mniej, niż zakładali pośrednicy
W grudniu prawie zrównały się też ceny prawdziwe i prognozowane mieszkań na wynajem. Mniej udały się pośrednikom zapowiedzi dotyczące pozostałych nieruchomości, zwłaszcza, w drugim półroczu, mieszkań na sprzedaż. Generalnie wzrost notowań został przeszacowany w stosunku do faktycznych zmian w przypadku mieszkań na wynajem, a niedoceniony w pozostałych sektorach rynku nieruchomości.
Nie do końca trafione prognozy, zakładające wzrost cen mniejszy od rzeczywistych, wyniknęły przede wszystkim z tego, że banki wyszły z bardziej korzystnymi propozycjami kredytowymi, niż przewidywano w zeszłym roku, co generalnie wpłynęło na wzrost popytu. Wzbogaciła się oferta, spadło oprocentowanie, uproszczono procedury.
Mieszkania na sprzedażNajbardziej nietrafiona prognoza dotyczy mieszkań w drugiej połowie roku. W tym czasie podwyżki cen nabrały nieprzewidywalnego, dużego tempa, gdyż zapotrzebowanie rosło bardzo szybko, a zmniejszała się podaż.
- To zasługa przede wszystkim bardzo korzystnej oferty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta