Przekazywanie skazanych między państwami: za ich zgodą czy bez zgody
P olski wiceminister sprawiedliwości zgłosił sprzeciw wobec przyjęcia przez Radę Unii projektu decyzji ramowej dotyczącej "europejskiego nakazu wykonania" i przekazywania osób między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Była to inicjatywa przedstawiona w 2005 r. przez Austrię, Finlandię i Szwecję. Zanim jednak ta propozycja została opublikowana w unijnym Dzienniku Urzędowym, problem był przedmiotem analizy i debaty publicznej, dla której podstawą stała się zielona księga przygotowana przez Komisję Europejską w 2004 r. w sprawie ujednolicania, wzajemnego uznawania i wykonywania kar i środków karnych w Unii. Autorzy tego dokumentu rozważali środki, jakie Unia mogłaby podjąć w dziedzinie odbywania kar wolnościowych na terytorium krajów członkowskich przez ich obywateli.
Poza Rosją i MonakoPrzekazywanie skazanych między państwami jest jedną z form międzynarodowej współpracy w sprawach karnych. Polega na wykonywaniu zagranicznych orzeczeń karnych. Mimo że instytucja ta jest stosunkowo młoda, wykształciło się już kilka modeli, które zasadniczo mają charakter regionalny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta