Tryb i forma zawarcia umowy ubezpieczenia
Tryb i forma zawarcia umowy ubezpieczenia
Mirosław Drzewicki
Ustawowe uregulowania trybu i formy zawarcia umowy ubezpieczenia nie są wystarczająco jednoznaczne. Rodzi to istotne komplikacje. Wolą ustawodawcy jest, aby umowy ubezpieczenia zawierano przez złożenie i przyjęcie oferty. Pośrednio wynika to z treści art. 810 i 811 kodeksu cywilnego, gdzie mówi się o trybie ofertowym.
Niestety przepisy te nie przesądzają o obowiązku jego zachowania. Normują jedynie określone sytuacje, które mogą powstawać przy stosowaniu trybu złożenia i przyjęcia oferty. W tej mierze daleko donioślejsze są konsekwencje art. 809 § 2 k. c. , który stanowi, że w zasadzie chwilą zawarcia umowy jest doręczenie ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia przez zakład ubezpieczeń. Korelacja między treściąart. 809§2 iart. 70§1 k. c. jest oczywista i nieprzypadkowa: doręczenie polisy jest tu równoznaczne z doręczeniem oświadczenia o przyjęciu oferty. Przy tym charakter wyjątków ściśle określonych w art. 809 § 2, a normowanych w art. 810 i 811 k. c. nie podważa tezy o ofertowym trybie zawarcia umowy ubezpieczenia. Przeciwnie, przepisy art. 809--811 k. c. rozpatrywane łącznie przekonują, że jest on dla umowy ubezpieczenia obowiązujący. Przy tym podkreślenia wymaga, że -- wbrew powszechnemu mniemaniu -- z reguły oferentem nie jest zakład ubezpieczeń, lecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta