Analiza dla cierpliwych
Odpisy amortyzacyjne 1995
Analiza dla cierpliwych
Mieczysław Godzisz, Jarosław Koziński
Już dziś wiadomo, że 1995 r. odciśnie się piętnem na zdrowiu polskich księgowych. Stanie się tak za sprawą kilku nowych aktów prawnych, wśród których pierwsze miejsce zajmuje rozporządzenie ministra finansów z 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. nr 7, poz. 34) . Samo rozporządzenie jest w kilku miejscach nieprecyzyjne i pomija pewne problemy (stąd słynne "interpretacje urzędowe") , ale byłoby jeszcze do przyjęcia, gdyby nie przepis zawarty w § 10. Jeśli pozostanie w obecnej formie, będzie jeszcze długo powodem wielu artykułów w prasie specjalistycznej i popularnej, przyczyną dalszych "interpretacji urzędowych", a na koniec być może trafi do NSA za sprawą zdesperowanego podatnika, który nie uzna takiej interpretacji.
§ 10 rozporządzenia wprowadza przepisy ograniczające wysokość odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych w latach 1995--97 w związku z aktualizacją wyceny środków trwałych na 1 stycznia 1995 r. , powodującej przyrost wartości środków trwałych i odpisów amortyzacyjnych.
Jest to rozwiązanie bez precedensu, ponieważ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta