Na balkonie Europy
Austriacka debata o polityce bezpieczeństwa
Na balkonie Europy
Maria Wągrowska
26 października, w dniu austriackiego święta narodowego, odbędzie się na słynnym wiedeńskim "Ringu" parada wojskowa -- mała, z udziałem zaledwie 3 380 żołnierzy, bez czołgów, ale jednak będzie. Defilada -- zorganizowana w pięćdziesięciolecie powstania Republiki Austrii -- wzbudzała przez długie tygodnie kontrowersje między partiami rządzącej koalicji. W debacie, jaką toczyły Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPŐ) i Austriacka Partia Ludowa (ŐVP) , nie chodziło w gruncie rzeczy o wojskowy spektakl, lecz o różne zapatrywania na politykę bezpieczeństwa. Czy Austria, od 1 stycznia br. państwo członkowskie Unii Europejskiej, powinna pozostać neutralna, czy też starać się o włączenie do zachodnich struktur bezpieczeństwa?
Kompromis w sprawie parady osiągnęli socjaldemokratyczny kanclerz Franz Vranitzky, wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Wolfgang Schüssel oraz szef resortu obrony Werner Fasslabend (obydwaj z chadecji) . Przemarsz żołnierzy wzdłuż Ringstrasse -- alei okalającej zabykowe śródmieście Wiednia -- będzie kosztować 10 mln szylingów. Wysokie koszta były jednym z argumentów na niekorzyść zorganizowania defilady, wysuwanym głównie przez socjaldemokratów, ale także przez część opozycji. W budżecie państwa jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta